ירידת הערך של סוכן הביטוח

מאת איתי חיון

באחת מההרצאות שלי לעובדי חברות הביטוח, פנה אליי אחד העובדים בסוף ההרצאה (שעובד באחת מחברות הביטוח הגדולות) וציין בפניי תופעה מדאיגה:

לסוכן שעובד כבר שנים עם אותה חברת הביטוח יש הרגל מגונה שהוא אסור ואף לא מוסרי וחברת הביטוח משתפת עם זה פעולה!

מה עושה הסוכן ?

כאשר הסוכן מציע למבוטח בביטוח רכב לחדש את הפוליסה לשנה נוספת, המבוטח עושה סקר שוק ומגלה שהוא יכול לרכוש ביטוח זול יותר במקום אחר.

כדי שהסוכן יהיה מסוגל לתת הצעת מחיר טובה יותר מהמתחרים, הוא מעלה ללקוח את ההשתתפות העצמית לירידת ערך מבלי ליידע אותו ומבלי להחתים אותו על כך.

את הטופס הוא מעביר לחברת הביטוח וזו מפיקה פוליסה חדשה עם השתתפות עצמית מקסימלית, מבלי לקבל את אישור המבוטח על כך בחתימה על טופס נפרד.

הפוליסה התקנית לביטוח רכב פרטי ומסחרי עד 3.5 טון קובעת במפורש בסעיף 3 (א) :

השתתפות עצמית לנזק של ירידת ערך

3א.     (א)  השתתפות עצמית לנזק של ירידת ערך בפוליסה תקנית לא תעלה על 1.5% מסכום הביטוח (להלן – השתתפות עצמית בסיסית), זולת אם בחר המבוטח, בחתימתו על נספח נפרד לטופס הצעת הביטוח (להלן – נספח ירידת ערך) בהשתתפות עצמית אחרת שהציע לו המבטח והדבר צוין גם במפרט הפוליסה, בכפוף לכללים הבאים:

           (ב)  לא חתם המבוטח על נספח ירידת ערך שבו בחר בהשתתפות עצמית שהציע לו מבטח, תחול ההשתתפות העצמית הבסיסית על נזק של ירידת ערך…"

המשמעות היא שההשתתפות העצמית "הבסיסית" לנזק של ירידת ערך בפוליסה תקנית היא 1.5% מסכום הביטוח, אלא אם בחר המבוטח, בחתימתו על נספח נפרד לטופס הצעת הביטוח בהשתתפות עצמית אחרת שהציע לו המבטח תמורת הוזלה בפרמיה והדבר צוין גם במפרט הפוליסה.

חשוב לציין שהפוליסה התקנית קובעת כי במקרה שבו המבוטח לא חתם על נספח של ירידת ערך, הוא ישלם את ההשתתפות העצמית הבסיסית בפוליסה (כלומר 1.5%) בלבד.

 

 

תגובה אחת בנושא “ירידת הערך של סוכן הביטוח

התגובות סגורות.

Powered by WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה:
מעבר לסרגל הכלים