הרפורמה החדשה במסלולי ההשקעה בפנסיה

מאת איתי חיון

הכספים שאנו מפקידים לחיסכון הפנסיוני שלנו מושקעים בשוק ההון. חוסכים שמצטרפים למוצר פנסיוני, צריכים לבחור במעמד ההצטרפות לקופה את מסלול ההשקעה שבו ינוהל החיסכון שלהם.

בעבר היו לחוסכים שהצטרפו לחיסכון פנסיוני (בין אם זה קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים) 3 אפשרויות עיקריות:

 • מסלול המתמחה במניות – מסלול בו מרבית הכספים מושקעים במניות.
 • מסלול המתמחה באג"ח  – מסלול בו מרבית הכספים מושקעים באגרות חוב.
 • מסלול כללי – מסלול המשלב חשיפה למניות ואגרות חוב בהתאם להחלטת ועדת ההשקעות של הקופה.

במידה והחוסך לא ציין באיזה מסלול הוא מעוניין שכספיו ינוהלו, הקופה היתה בוחרת עבורו את מסלול ברירת המחדל – המסלול הכללי.

מכיוון שמרבית החוסכים היו פסיביים בבחירת אפיק ההשקעה שלהם (או יותר נכון – פשוט לא בחרו את מסלול ההשקעה) כ- 95% מהכספים בחיסכון הפנסיוני היו במסלול הכללי ורק כ- 5% מהכספים היו במסלולים מתמחים אחרים.

אז איפה הבעיה?

בשנת 2008 פקד את המדינות המפותחות, ובכללן ישראל, משבר פיננסי שהוביל לתשואות שליליות בשוקי ההון בארץ ובעולם. באותה שנה למסלול הכללי הייתה חשיפה למניות בסדר גודל של כ- 30%, חוסכים שגילם היה קרוב לגיל הפנסיה איבדו חלק לא מבוטל מהחיסכון המושקע.

למעשה נוצר מצב שבו מרבית הכספים של החיסכון הפנסיוני בישראל נוהלו במסלול השקעה אחד שלא תואם למאפייניהם השונים של החוסכים, כך שכספם של חוסכים מבוגרים נוהל יחד עם כספם של חוסכים צעירים ובאותה רמת סיכון.

מסלול תלוי גיל

כדי לשנות מצב זה קבע משרד האוצר כי החל משנת 2016 ינוהלו כספי החוסכים במסלולי השקעה נפרדים עבור חוסכים מבוגרים וחוסכים צעירים, זהו המסלול תלוי גיל (נקרא גם המודל החכ"ם – חיסכון כספי מותאם).

במסלול תלי גיל נקבע כי, חוסכים יסווגו למסלולי השקעה בהתאם לגילם וכל עמית שיצטרף יסווג לאחד המסלולים הרלוונטים לפי גילו:

 • מסלול השקעה לחוסכים בגילאי 50 ומטה.
 • מסלול השקעה לחוסכים בגילאי 50 עד 60.
 • מסלול השקעה לחוסכים בגיל 60 ומעלה.

בצורה הזו ככל שגיל החוסך עולה כך רמת הסיכון בחיסכון שלו יורדת. המטרה היא לאפשר לעמיתים הצעירים (שטווח ההשקעה שלהם רחוק) לקחת סיכון גבוה יותר בכדי לקבל את האפשרות לתשואה גבוהה יותר ומצד שני למנוע ירידות חדות לחוסכים שמתקרבים לגיל הפרישה.

אך גם למודל הזה יש כמה בעיות –

בקבוצה של החוסכים בגילאי 50 ומטה (שהיא הקבוצה הגדולה ביותר), קיימים חוסכים בני 23 לצד חוסכים בני 35 ו- 49. כולם נמצאים באותה רמת הסיכון למרות שטווחי ההשקעה שלהם שונים לגמרי.

אחת הבעיות הגדולות בהקשר של החיסכון הפנסיוני במשבר של שנת 2008 הייתה שחוסכים מבוגרים הגיעו לתחילת הירידות בשווקים כשהם במסלול הכללי עם אחוז חשיפה גבוה למניות, ולאחר שנבהלו מהירידות הם העבירו את החסכונות שלהם למסלול סולידי ואז לא נהנו מהעליות שבאו לאחר מכן.

הבעיה עם מסלול תלוי גיל היא שיש רק 3 קבוצות השקעה והפערים ביניהן מבחינת אחוז החשיפה למניות גדולים. כך שחוסך שבשיא הירידות בשווקים יגיע לגיל 60 הוא אוטומטית יועבר ממסלול עם חשיפה לכ- 44% מניות למסלול עם חשיפה לכ- 22% מניות, כך שהוא למעשה ינציח את ההפסד בתיק שלו ולא יוכל להינות מהעליות שיגיעו לאחר מכן.

בקרן הפנסיה של מנורה מבטחים זיהו את הבעיה הזו ולכן הפעילו מודל אחר – מודל יעד לפרישה. כעת הממונה על רשות שוק ההון מבקש ליישם את המודל הזה כמסלול ברירת מחדל בקרנות הפנסיה, קופות הגמל וביטוחי המנהלים.

הרפורמה במסלולי ההשקעה – מסלול יעד לפרישה

מסלולי יעד לפרישה הם סדרה של מסלולי השקעה שמתאימים את תמהיל ההשקעה שלהם לטווח ההשקעה שמצוין בשם המסלול:

 • מסלול יעד לפרישה 2030
 • מסלול יעד לפרישה 2035
 • מסלול יעד לפרישה 2040
 • מסלול יעד לפרישה 2045
 • מסלול יעד לפרישה 2050
 • מסלול יעד לפרישה 2055
 • מסלול יעד לפרישה 2060
 • מסלול יעד לפרישה 2065
 • מסלול יעד לפרישה 2070

לדוגמה, מסלול יעד לפרישה 2030 יתאים למי שמתכנן לפרוש בשנת 2030.

ביום 31 בדצמבר 2030 ייסגר מסלול יעד לפרישה 2030 וביום 1 בינואר 2031 ייפתח מסלול יעד לפרישה 2075 וכן הלאה מדי חמש שנים.

היתרון במסלולי יעד לפרישה הוא שהרכב ההשקעות במסלול היעד משתנה באופן אוטומטי כל 5 שנים ככל שמועד הפרישה מתקרב (אחוז המניות בתיק הולך ופוחת ואחוז אגרות החוב לטווח קצר הולך וגדל) כך שחוסך שמתקרב לגיל פרישה ימצא את עצמו ללא נכסים תנודתיים בתכנית הפנסיה וזה מבלי לעקוב ולהעביר הוראות לקופה.

אז מה ההבדל בין שני המודלים?

אם נשווה בין שני המודלים נראה שבמסלול תלוי גיל ישנם רק 3 מסלולי השקעה, והחוסכים עוברים בין שלושת המסלולים לאורך התקופה.

לעומת זאת במסלול יעד לפרישה ישנם 9 מסלולי השקעה, החוסכים נשארים באותו המסלול לכל אורך התקופה, והמסלול עצמו מקטין את החשיפה למניות בצורה הדרגתית אחת לחמש שנים כך שהחוסכים לא נפגעים עקב מעבר בין מסלולים לקראת הפרישה.

הבהרה –

אין לראות בכתבה זו המלצה לביצוע פעולות בשוק ההון או ייעוץ השקעות והיא אינה מהווה תחליף לבדיקה פרטנית בהתאם למשתנים המיוחדים של כל אדם ואדם.

2 תגובות בנושא “הרפורמה החדשה במסלולי ההשקעה בפנסיה

הוסיפו את שלכם

השאר תגובה

Powered by WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה:
מעבר לסרגל הכלים